Posted on Hozzászólás most!

Telefontok béléssel

DIY szemüvegtok

Tudod miért különleges és takarékos ez a szép, színes telefontok? Mert egy falatnyi maradék anyagból készült, amit egyébként kidobnál, mert nem tudod mire lenne jó, és emellett nagyon gyorsan el is tudod készíteni. Kezdjünk is hozzá!

Egy felső szabása után visszamaradt anyagszélekből tökéletesen ki tudjuk szabni. Itt is elmondom, hogy ha nem így maradt anyagod, ilyen csíkban, akkor kiszabhatod több darabból is, ebben az esetben figyelj, hogy minden oldalon ráhagyással vágd ki. Mérd le a szemüveged, körbe és hosszába is, hogy mekkora tokra van szüksége, vagy ha van másik tokod, akár annak is lemásolhatod a méreteit. Ha ez megvan, számolj a végeire extrát, ahova a kötőt be tudod húzni. Én úgy számoltam, hogy 1 cm széles lesz a behúzó rész. Tehát a külső anyag elejére és végére rászámoltam plusz 2 cm-t (mert ugye két oldala van a behúzós résznek, ezért kell kétszer 1 cm). Kivágáskor erre még hagyj rá legalább 5-8 mm-t. A bélés anyagára is hagyj rá 5-10 mm-t. Most felmerülhet benned a kérdés, hogy miért csak ennyit? Egyszerű az ok, mert ha ezt is dupla anyagból varrod, nagyon vastag lesz.

A külső részével kezdjük a varrást. Hajtsd félbe az anyagot úgy, hogy a színe legyen belül és az oldalvonalak megegyezzenek. Ezt férceld össze. Én bátorkodtam fércelés nélkül varrni, úgy hogy összetűztem az anyagot, és figyeltem, hogy időben kivegyem a tűt. Állítólag nem tesz túl jót a varrógépnek, ha átmegyek vele rajta. 😀 Azért, nem kockáztattam, figyeltem. Persze a legbiztosabb a fércelés, ha nem érzed még elég gyakorlottnak magad. A két oldalát összevarrjuk úgy, hogy a befőzőnek hagyott 1+1cm -t kihagyjuk. (Tehát, ha a telefontokot úgy szabtad ki, hogy 15 cm hosszú, plusz 1+1 cm+ráhagyás, akkor a 15 cm hosszú szakaszt varrod csak össze. A többit később). Az elején és a végén kb fél cm hosszan menjünk át rajta oda-vissza. A varrógépeden kell lennie egy kapcsolónak, aminek a segítségével visszafelé húzza az anyagot, és így visszafelé is varr.

Varrásvég visszafelé varrással

A fő képen láthatjátok, hogy kicsit ráncosra csináltam. Ezt úgy értem el, hogy játszottam az öltés beállításokkal, szorosabbra állítottam. Így pont ezt a kissé ráncos hatást értem el.

Most varrjuk össze a bélés széleit, ez is színével befele legyen. A már ismert módszerrel, passzoljanak a szabásvonalak, és utána férceljük, vagy tűzzük. A tetején amit hagytál ráhagyás, azt már hagyd szabadon, ne varrd össze, csak a többi részét, majd cikk-cakk varrással rögtön el is eldolgozhatjuk.

Bélés összevarrása

És akkor jöjjön a koncentrálós része. Vedd a külső részét a kezedbe, és a két oldalán a hajtásvonal mentén vasald le (a képen látod merre hajtsd). És a vasalót ne tedd el messzire, még szükség lesz rá. 🙂 (A biztonságra figyelj, kapcsold ki a vasalót, és olyan helyre tedd, ahol nem tud kárt okozni.) Tehát levasaltad a szélét, és fércelted, nehogy elmozduljon.

Kicsit be is vághatsz a szélén, hogy jobban le tudd hajtani. Ha az oldalán megmaradt ráhagyásból is ha hajtasz le, nem gond. Ne ijedj meg, adni fogja magát az anyag. Majd varrd le a szélét. Itt már figyelj, hogy a varrógép már jól legyen beállítva, és ne húzza az anyagot. Ezt csináld meg a másik oldalon is. Majd cikk-cakk varrással eldolgozhatod az oldalak széleit, amit először összevarrtál. Majd ismét szerepet kap a vasaló, a befűző hosszanti hajtásvonalai mentén vasald le. Ha ezzel megvagy, fordítsd ki a bélést, és a külső részt is, és helyezd a bélést bele a másikba. Figyelj, hogy a helyére kerüljön. Az alsó sarkait kézzel 1-2 öltéssel össze is varrhatod, hogy mindig a helyén maradjon. Emlékszel, a bélés tetején hagytunk egy kisebb részt, most ő is szerephez jut. A befűző anyagrészt hajtsd rá erre a kis darabra. Szóval, a befűző rész ráhagyását (5-8 mm) lehajtod, majd a következő hajtásvonalnál továbbhajtod, és még egyszer, mintha “felcsavarnád”. Férceld össze a pontosság kedvéért, majd óvatosan varrd össze. Ha van a varrógépeden olyan funkció, hogy a tű nem középen van, hanem oldalt, akkor állítsd oda, és varrd úgy. Miért? Azért mert úgy könnyebben tudod a lehajtás szélén vezetni a varrást.

Összeillesztve a külső rész és a bélés.
Befűzőt hajtsd rá a bélés kiálló részére.
Varrd össze őket.

Még ne add fel, már majdnem kész vagyunk. Gyorsan csinálunk hozzá egy szalagot is, amivel össze tudjuk kötni. Ha nem maradt már anyagod, akkor se ess kétségbe, bármit használhatsz erre a célra, ami alkalmas arra, hogy megkösd. Számold ki milyen hosszú anyagra van szükséged. A tok szélessége kétszer, plusz amennyit szeretnél ráhagyni. Majd a szélességét is. Ugye 1 cm széles befűző helyet hagytunk, tehát ennél szélesebb ne legyen, inkább keskenyebb. Én 0,5 cm-rel dolgoztam. És úgy csináltam, hogy vettem egy 2 cm széles anyagot, ezt félbehajtottam, és levasaltam, majd a két oldalán a maradék 1 -1 cm-t is félbehajtottam, és levasaltam. A végein hajts vissza 5-8 mm-t, vasald le. Ez lesz az “eldolgozás”, nem fog rojtozódni.

Kötő oldalának és végeinek hajtása

Ha ezzel megvagyunk, akkor először a végeit varrd le, majd az oldalát. Itt is használd, hogy a tű oldalt legyen, és ne középen, úgy könnyebb lesz. És már majdnem megvagyunk! 🙂 Ne aggódj, már csak be kell fűzni. Fogj egy kisebb méretű biztosító tűt, mint pl amit a boltban vásárolt felsőről leveszel. Szúrd bele a kötő egyik végébe, zárd be, és húzd át a befűzőn, és már kész is ! 🙂 Ha esetleg nem találsz ilyen kis biztosító tűt, nem kell kétségbe esni, vegyél elő egy hullámcsattot, abba tűzd bele, és már húzhatod is. :)Gratulálok, megcsináltad! 🙂 Nincs más dolgod, mint beletenni a napszemüveget, és útnak indulni!

Kész szemüvegtok
Vélemény, hozzászólás?